The RS 1325 Stone CNC Router Machine is a computerized, high-speed industrial machine made of stainless steel. With its electric power source and automatic operation, this machine is perfect for a wide range of industrial applications. Its high-speed feature ensures efficient and precise stone cutting, carving, and engraving. The machine also comes with a warranty, providing peace of mind to the users.
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 250 mm |
| Spindle Power | 7.5 kW |
| Model | Rs 1325 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | wood, Stone, Sandstone, Artificial Stone, Marble, Black Graphite |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 30000 |
| Spindle Speed | 24000 rpm |
| Repositioning Accuracy | 0.005 |
| Command Code | G Code |

Price:
Price 540000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
General Use : Industrial
Automatic : Yes
Warranty : Yes
Power Source : Electric
Price 900000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
General Use : Industrial
Automatic : Yes
Warranty : Yes
Power Source : Electric
Price 1005000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
General Use : Industrial
Automatic : Yes
Warranty : Yes
Power Source : Electric
Price 670000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
General Use : Industrial
Automatic : Yes
Warranty : Yes
Power Source : Electric