The Stone Engraving CNC Router Machine is a horizontal type machine made of durable stainless steel material. It comes with a warranty and is suitable for industrial use. This automatic and computerized machine is perfect for engraving intricate designs on various types of stone surfaces with precision and efficiency.
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 250 mm |
| Spindle Power | 7.5 kW |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Black Graphite, Marble, Sandstone, Artificial Stone, Stone |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 30000 |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| Repositioning Accuracy | 0.002 |
| Command Code | G Code |

Price:
Price 540000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Automatic : Yes
General Use : Industrial
Product Type : 1325 4.5 kW Door CNC Router Machine
Warranty : Yes
Price 1005000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Automatic : Yes
General Use : Industrial
Product Type : RS2030 Jali Design Automatic CNC Router Machine
Warranty : Yes
Price 675000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Automatic : Yes
General Use : Industrial
Product Type : Glass CNC Router Machine
Warranty : Yes
Price 525000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Automatic : Yes
General Use : Industrial
Product Type : Stone CNC Router
Warranty : Yes