The High Speed Woodworking CNC Router is a high-speed and automatic machine designed for industrial use. With its high rigidity and computerized features, this CNC router is perfect for efficiently carrying out woodworking tasks. The electric power source ensures reliable and consistent performance, making it a valuable addition to any woodworking operation. Additionally, the product comes with a warranty, providing peace of mind to the users.
| X-Y Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Model | RS1530 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | PVC, HDF, Plywood, Foam Board, Acrylic, Plastic, MDF, Wood, Sign Board |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Cutting Speed | 30000 |
| Spindle Speed | 24000rpm |
| Repositioning Accuracy | 0.005 |
| Command Code | G Code |

Price:
Price 550000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Warranty : Yes
Automatic : Yes
Product Type : Door Engraving CNC Router Machine
Computerized : Yes
Price 1005000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Warranty : Yes
Automatic : Yes
Product Type : RS 3015 Double Head Stone CNC Router Machine
Computerized : Yes
Price 485000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Warranty : Yes
Automatic : Yes
Product Type : ACP Panel Sign Board Cutting CNC Router Machine
Computerized : Yes
Price 700000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Warranty : Yes
Automatic : Yes
Product Type : Wood Door CNC Router Machine
Computerized : Yes