The Plastic And Acrylic CNC Wood Router Machine is an automatic router designed for precision cutting and shaping of plastic, acrylic, and wood materials. With a horizontal machine style, this router is suitable for a variety of applications in manufacturing and woodworking. The machine is available in any color and comes with a warranty, providing peace of mind to users. As a manufacturer and supplier, we ensure that this CNC wood router machine meets high-quality standards and delivers efficient performance for your business needs.
| XY Axis Working Area | 600 x 900 mm |
| X-Y Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | MDF, Foam Board, HDF, Plywood, Wood, PVC |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| X-Y Movement | Rack & Pinion Transmission |
| Z Movement | Shaft Linear Bearing |
| Command Code | G Code, HPGL |
ï

Price:
Price 718000.00 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Product Type : Woodworking Machine
Color : Any
Warranty : Yes
Automation : Automatic
Price 620000.00 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Product Type : Woodworking Machine
Color : Multi
Warranty : Yes
Price 550000.00 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Product Type : Woodworking Machine
Color : Any
Warranty : 1 year
Automation : Automatic
Price 595000.00 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Product Type : Woodworking Machine
Color : Any
Warranty : Yes
Automation : Automatic